សម័យប្រជុំដាក់ផែនការយុទ្ធសាស្ត្រនិងបណ្ដុះបណ្ដាលអន្តរជាតិខ្មែរ រួមទាំងតុមូលរបស់ក្រសួងការបរទេសផង ពេលនេះកាន់តែមានន័យខ្លាំងណាស់ទៅទៀត ព្រោះការបណ្តុះបណ្តាលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលដើមឡើយបានគ្រោងទុកសម្រាប់ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ 2025 នេះ ត្រូវបានពន្យារពេលដោយសារការកាត់ថវិការបស់រដ្ឋបាលលោក Trump នាពេលបច្ចុប្បន្ន។ ដោយសារការកាត់បន្ថយថវិការបស់រដ្ឋាភិបាលសហរដ្ឋអាមេរិកទាំងនេះ យើងជាសហគមន៍ខ្មែរត្រូវតែធ្វើ សកម្មភាពបន្ថែមទៀតដើម្បីបំពេញចន្លោះប្រហោង និងចាត់វិធានការដោយខ្លួនឯងដោយមិនខ្វល់ពីថវិការបស់រដ្ឋាភិបាលឡើយ ដើម្បីធ្វើឱ្យអ្វីៗដំណើរការទៅមុខបានយ៉ាងរលូនក្នុងគ្រាដ៏លំបាកនេះ។
Wednesday, 26 March 2025: Working Officials Session, 11:00 AM (DC Time)
ថ្ងៃពុធ ទី ២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៥៖ ពេលប្រជុំផ្លូវការ ម៉ោង ១១ៈ០០ ព្រឹក (ម៉ោងនៅ DC)
• Los Angeles 8:00 AM (ទីក្រុង ឡស់ អេនជឡេស ម៉ោង ៨ៈ០០ ព្រឹក)
• Paris 4:00 PM (ទីក្រុង ប៉ារីស ម៉ោង ៤ៈ០០ ល្ងាច)
• Phnom Penh 10:00 PM (ទីក្រុង ភ្នំពេញ ម៉ោង ១០ៈ០០ យប់)
• South Korea 12:00 AM (27 March) (ប្រទេស កូរ៉េខាងត្បូង ម៉ោង ១២ៈ០០ ថ្ងៃត្រង់ ២៧មិនា)
• Melbourne, Australia 2:00 AM (27 March) (ទីក្រុង ម៉ែលបួន ប្រទេស អូស្ត្រាលី ម៉ោង ២ៈ០០ ភ្លឺ ថ្ងៃទី ២៧មិនា)
• New Zealand 4:00 AM (27 March) (ប្រទេស ញូហ្សែឡេន ម៉ោង ៤ៈ០០ ភ្លឺ ថ្ងៃទី ២៧មិនា)
Coming Soon: Higher-Leadership Officials Session, Time TBD
ពេលប្រជុំមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់នឹងផ្តល់ជូនក្នុងពេលឆាប់ៗនេះ។
Check back as details become available.
សូមចូលមើលពេលក្រោយទៀត យើងនឹងមានព័ត៌មានលម្អិតបន្ថែម។
A major opportunity has been presented to the Khmer community.
ជាឱកាសមួយដ៏ល្អនិងសំខាន់ដែលសហគមន៍ខ្មែរត្រូវតែក្តាប់យកឲ្យបាន។
US key policymakers want to hear from you.
អ្នកបង្កើតគោលនយោបាយសំខាន់ៗរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកចង់ដឹងចង់ឮពីបងប្អូន។
They want to know what major issues you want them to be aware of and what recommendations you have regarding Cambodia.
តើបញ្ហាសំខាន់ៗអ្វីខ្លះដែលបងប្អូនចង់ឲ្យថ្នាក់ដឹកនាំសហរដ្ឋអាមេរិកយល់ដឹង។ តើបងប្អូនមានអនុសាសន៍អ្វីខ្លះទាក់ទងនឹងកម្ពុជា។
This is your chance to make a difference and ensure your voice is heard.
នេះ​ជា​ឱកាសដ៏ពិសេស​របស់បងប្អូនក្នុងការ​​ធ្វើ​ឲ្យមាន​ការផ្លាស់ប្តូរ និង​ធានា​ថា​សហរដ្ឋអាមេរិកនឹងស្តាប់សំឡេង​របស់បងប្អូន។
Purpose of the Roundtable
This roundtable is a strategic forum that brings together Cambodian community leaders and advocates, leading human rights organizations, and UN and international experts to engage US policymakers on Cambodia’s most pressing challenges. These challenges are identified by the Khmer community globally, ensuring that the discussion addresses key issues such as the expansion of human rights violations and the threats to sovereignty and territorial integrity, while providing concrete, actionable recommendations for US policymakers to drive meaningful and effective change in Cambodia.
Through this community-driven advocacy, we aim to lay the foundation for meaningful and systemic remedial actions. This will ensure that US policy reflects the urgent realities on the ground and avoids repeating ineffective approaches that could legitimize the regime’s escalating abuses.
គោលដៅនៃវេទិកាតុមូល
វេទិកាតុមូលជាវេទិកាយុទ្ធសាស្ត្រមួយដែលប្រមូលផ្តុំថ្នាក់ដឹកនាំសហគមន៍ខ្មែរ និងអ្នកតស៊ូមតិ ព្រមទាំងអង្គការសិទ្ធិមនុស្សលំដាប់ខ្ពស់ អង្គការសហប្រជាជាតិ និងអ្នកជំនាញអន្តរជាតិ ដើម្បីចូលរួមជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំបង្កើតគោលនយោបាយអាមេរិកលើបញ្ហាប្រឈមសំខាន់ៗរបស់កម្ពុជា។ បញ្ហាទាំងនេះត្រូវបានកំណត់តាមរយៈវគ្គរៀបចំផែនការយុទ្ធសាស្ត្រជាមួយសហគមន៍ខ្មែរទូទាំងពិភពលោក ដោយធានាថាការពិភាក្សាដោះស្រាយបញ្ហាសំខាន់ៗដូចជាបញ្ហរីកដាលនៃការរំលោភសិទ្ធិមនុស្សកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរ ការគំរាមកំហែងអធិបតេយ្យភាព និងបូរណភាពទឹកដី ខណៈពេលដែលបងប្អូនអាចផ្តល់នូវអនុសាសន៍ជាក់ស្តែង និងអាចអនុវត្តបាន ដល់អ្នករៀបចំគោលនយោបាយសហរដ្ឋអាមេរិក ដើម្បីជំរុញឲ្យមានការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមាន មានអត្ថន័យ និងប្រសិទ្ធភាពនៅកម្ពុជា។
តាមរយៈការតស៊ូមតិនៃសហគមន៍ខ្មែរនេះ យើងនឹងជំរុញឲ្យមានការចាក់គ្រឹះជាសកម្មភាពដំណោះស្រាយជាប្រព័ន្ធ  ប្រកបដោយអត្ថន័យខ្ពស់។ សកម្មភាពនេះធានាថា គោលនយោបាយរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកនឹងឆ្លុះបញ្ចាំងពីភាពតម្រូវការជាក់ស្តែងជាបន្ទាន់នៅមូលដ្ឋាន ដោយជៀសវាងប្រើវិធីសាស្រ្ដដដែលៗគ្មានប្រសិទ្ធភាព ដែលបានផ្តល់ភាពស្របច្បាប់ទៅរបបសព្វថ្ងៃក្នុងការរំលោភបំពានកាន់តែខ្លាំងឡើងៗ។